Послуги

Політична партія

Адвокатське бюро "Аронович і партнери" пропонує оперативне правове сприяння при реєстрації політичної партії, її осередків, при зміні органів управління, а також надає допомогу в прийнятті участі у вже зареєстрованому політичному проекті.
Також ми маємо позитивний досвід в захисті інтересів партій в адміністративних судах всіх інстанцій в разі порушення партією шестимісячного терміну реєстрації 14 осередків.
У січні 2016 року в дану статтю внесені певні правки в зв'язку зі збільшенням розміру Адміністративного збору з 1700 грн. до 140 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а також ускладненням процедури створення осередків.

Реєстрація політичної партії

Як створити політичну партію? Конституцією України визначається й гарантується право громадян на свободу об'єднання в політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод і задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

У відповідності зі ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" для реєстрації політичної партії подаються наступні документи:

Заява про державну реєстрацію створення юридичної особи

Рішення про створення політичної партії (протокол)

Відомості про керівні органи громадського формування (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку)

Установчий документ юридичної особи (статут)

Реєстр громадян, які брали участь в установчому з'їзді (конференції, зборах)

Програма політичної партії

Список підписів громадян України за формою, встановленою Міністерством юстиції України

Документ про сплату адміністративного збору

 

Зверніть увагу, що у випадку відмови у реєстрації, адміністративний збір не повертається.

 

 

Купити партію

Ознайомившись с декількома статтями в інтернеті з приводу продажу політичних партій, ми вирішили запропонувати власне бачення цієї проблематики.

Хотілось би сказати, що ці статті пишуть журналісти, в більшості випадків, далекі від розуміння даного питання. 

Багато статей можна охарактеризувати відомою фразою «Чув дзвін, але не знаю де він».

Тож, дозвольте викласти свою точку зору на процес купівлі-продажу політичних партій.

Де-юре купити або продати партію неможливо - це не об’єкт нерухомості, не інтелектуальна власність і не корпоративні права. Однак, у реальному житті політичні партії продаються та купляються. 

Є попит - буде й пропозиція.

Вартість політичної партії залежить від ряду факторів:

 • року реєстрації- чим старше, тим дорожче; при цьому структури 2014 і старше - нерадимо.
 • наявності осередків - з осередками дорожче, ніж без осередків; велика кількість осередків (16 та більше) - скоріше недолік, чим перевага.
 • дати виборів - чим ближче, тим дорожче;
 • ситуації на «ринку»- наприклад, зараз Мінюст подав 48 позовів про скасування реєстрації партій. відповідно ціна підскочила; 
 • складності первинної реєстрації партій,
 • наявності "токсичних" осіб в органах управління.

На вартість політичної партії також впливає «приваблива» назва та наявність «бонусів», таких як: інтернет сайт, зареєстрований засіб масової інформації, знак для товарів та послуг, наявність квот, власна громадська организація, участь у виборах тощо…

В процесі купівлі-продажу партій приймає участь декілька посередників, так як у більшості випадків покупець себе не афішує. У кращому випадку, продавець спілкується з представником покупця - юристом, помічником депутата…

Також існують юристи та юридичні фірми, які спеціалізуються саме на цих послугах, яким відомі юридичні нюанси та процедурні тонкощі процессу реєстрації або купівлі ПП.

Також необхідно взяти до уваги, що якщо партія має реальну структуру, офіси на місцях, співробітників тощо, її вартість може бути на порядок вище.

Ще один важливий момент: на протязі 6 місяців з моменту реєстрації партії, на підставі статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» повинні бути зареєстровані мінімум 14 осередків (обласних організацій). Після 6 місяців Міністерство Юстиції зобов'язано подати позов до адмінистративного суду про анулювання свідоцтва політичної партії. В будь-якому випадку, ви будете вимушені пройти всі три інстанції. Подібний досвід ми мали тричі.

Тим не менше, навіть порушивши цю норму, деяким партіям пощастило виграти в суді. Це стосується не тільки структур, які на момент подачі позову подали відповідні документи в управління юстиції та на момент розгляду справи зареєстрували хоча б 14 осередків, але й тих. хто навіть не подав вищевказані документи.

Таким чином, на нашу думку, бажано "купувати" партію вже з осередками. 

При підписанні «угоди» купівлі-продажу політичної партії підписується меморандум («понятійний» договір) з графіком або інший документ, регламентуючий графік оплат та процес переоформлення.

Зазвичай оплата відбувається в три етапи - завдаток, приблизноо 20%, основна сума- приблизно 50% передається при підписанні документів та передачі оригиналів, і , нарешті, 30% післе перереєстрації.

Основними ризиками при перереєстрації партії є «революції» на місцях. Іх створюють голови місцевих партійних организацій (осередків),з якими не розрахувались, обдурили, не задовольнили їх політичні амбіції тощо.

В пакеті документів мають бути:

 • свідоцтво про реєстрацію партії або виписки,
 • свідоцтва про реєстрацію мінімум 14 осередків або рішення про реєстрацію;
 • довідка про неприбутковість;
 • звітність;
 • всі протоколи;
 • програма; 
 • статут;
 • печатка;
 • відомості про керівні органи.

Подача звітності в податкову інспекцію здійснюється один раз на рік, таким чином «утримання» партії коштує абсолютно не дорого. 

Помічник адвоката Костюк Лариса (адвокатське бюро Аронович та партнери) 


 

Приклад документів , що мають бути в наявності при продажу / купівлі політичної партії, а також при їхній перереєстрації:

Виписка стор. 1

Виписка стор. 2

Рішення

Реєстрація ТМ

Список участників

Приклад Статуту

Повний юридичний супровід діяльності політичної партії:

 • підготовка та проведення необхідних внутрішньопартійних заходів та засідань керівних органів, розробка документів, регулюючих внутрішньопартійних актів та положень;
 • розробка статуту партії та супровід процесу погодження та затвердження;
 • реєстрація змін керівництва та статуту в Міністерстві юстиції;
 • реєстрація змін керівництва партійних організацій в територіальних управліннях юстиції;
 • утворення та ліквідація осередків-юридичних осіб;
 • організація проведення всеукраїнських акцій;
 • забезпечення договірної роботи в процесі діяльності партії;
 • юридичний супровід трудових відносин(прийом/звільнення/відпустки/ведення кадрової документації, судові справи);
 • забезпечення подання фінансової звітності до НАЗК та дотримання законодавства при здійсненні внесків;
 • судові спори з НАЗК,
 • забезпечення участі партії в місцевих виборах, супровід виборчого процесу, методичне забезпечення партійних організацій;
 • медіація у вирішенні конфліктних ситуацій;
 • моніторинг змін до законодавства;
 • представництво інтересів в органах влади та місцевого самоврядування.