Послуги

Адміністративний позов від спостерігача на місцевих виборах

Адміністративний позов від спостерігача на місцевих виборах

 

За офіційними спостерігачами законодавство закріплює функцію публічного контролю правомірності перебігу виборчого процесу. Для усунення виявлених порушень спостерігач може звертатися із заявою/ скаргою до відповідної виборчої комісії або із позовом до адміністративного суду.

 

Випадок з практики нашого адвокатського бюро:

Нами була надана правова допомога зі складання адміністративного позову про визнання незаконними та скасування постанов селищної виборчої комісії під час місцевих виборів. Виборчий спір стосувався порушення строків формування одномандатних виборчих округів згідно з календарним планом заходів із підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженим Центральною виборчою комісією. Позов було складено з дотриманням процесуальних вимог щодо форми та змісту. Зокрема, були викладені фактичні обставини, обґрунтування незаконності рішення виборчої комісії, наведені докази та сформульовані позовні вимоги.

 

Чим корисна фахова юридична підтримка зі складання позову?

 

За відсутності спеціальних знань та багажу практичного досвіду спостерігачеві дуже складно зорієнтуватися в великому масиві законодавчих норм, що регламентують вибори. Ба більше – можливість звернення до суду у разі виявлення порушень обмежена за часом.

 

Увага! Згідно ч.6 ст.273 КАСУ, на звернення до суду відводить лише 5 днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Відповідно суд розглядає справу в спеціальному порядку, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

 

Позивачеві потрібно розібратися за короткий час:

  • у який саме суд подавати заяву;
  • якими доказами підкріпити позовні вимоги;
  • на які норми законодавства посилатися.

 

Завдання спрощується, коли до справи долучається досвідчений юрист. Як спостерігач, так і будь-який інший учасник виборчого процесу, зможе за підтримки фахівця повною мірою реалізувати свої законні права.

 

Важливі деталі

 

При формулюванні позовних вимог щодо виявлених правопорушень на місцевих виборах слід зважати на етап виборчого процесу згідно з календарним планом, затвердженим ЦВК. Приміром, у нашому випадку йшлося про етап утворення одномандатних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів сільської, селищної ради.

 

У зв’язку з адміністративно-територіальною реформою в Україні місцеві вибори набули більшої ваги, ніж раніше. За свої виборчі права та законні інтереси варто боротися. А ми, як фахівці, готові надати для цього необхідну правову підтримку.