Послуги

Для фінансових установ

Юридична фірма SDM Partners має досвід створення фінансових установ з 2004 року з моменту створення першого регулятора – #Держфінпослуг і пропонує повний комплекс послуг з правового супроводу створення та діяльності фінансових компаній в #НБУ. Реєстрація фінансової компанії за нашої підтримки проходить з чітким дотриманням законодавчих вимог та без затримок чи помилок, що призводять до зайвої втрати часу і грошових коштів.

 

SDM Partners law firm has experience in establishing financial institutions since 2004 since the creation of the State Commission for Regulation of Financial Services Markets of Ukraine and offers a full range of services for legal support of the establishment and operation of financial companies. With our support, the registration of a financial company is carried out in strict compliance with legal requirements and without any delays, which lead to unnecessary loss of time and money.

For more details, please follow the link:

https://bit.ly/3aeOnQe

Реєстрація та ліцензування фінансових компаній в НБУ

Сектор небанківських фінансових послуг в нашій країні розвивається стрімко та динамічно. Кредитні спілки та ломбарди, страхові компанії та мікрофінансові організації (МФО), інвестиційні фонди та довірчі товариства, лізингові, факторингові компанії та недержавні пенсійні фонди – це сфера бізнесу, яка водночас пов’язана з перспективами значного прибутку та суворим регулюванням. З липня 2020 року Державним регулятором виступає Національний Банк України.

 

Ми маємо досвід створення фінансових установ з 2004 року з моменту створення першого регулятора - Держфінпослуг і пропонує повний комплекс послуг з правового супроводу створення та діяльності фінансових компаній. Реєстрація фінансової компанії за нашої підтримки проходить з чітким дотриманням законодавчих вимог та без затримок чи помилок, що призводять до зайвої втрати часу і грошових коштів. Надішліть нам свій запит, щоб ми могли запропонувати план дій для вдалого старту вашого бізнесу!

 

Послуги:

  • консультації стосовно обрання виду необхідної фінансової установи,
  • консультації щодо відповідності ліцензійним умовам надання відповідних фінансових послуг;
  • підготовка внутрішніх правил, положень та інструкцій, шаблонних договорів зі споживачами фінансових послуг та інших документів для подання до НБУ;
  • підготовка аудиторських висновків;
  • при необхідності підбір директора, головного бухгалтера, відповідального за внутрішній фінансовий моніторинг з відповідними сертифікатами про складання іспитів;
  • консультації стосовно формування статутного та власного капіталу, в тому числі нерезидентами;
  • супровід при відкритті рахунків в установах банків;
  • допомога в отриманні Свідоцтва про підвищення кваліфікації для директора та головного бухгалтера (в рамках дотримання кваліфікаційних вимог);
  • збір пакету документів згідно з переліком НБУ, заповнення стандартних форм, безпосередній супровід подання документів;
  • реєстрація фінансової компанії – внесення даної юридичної особи до Державного реєстру фінансових установ;
  • супровід ліцензування фінансових установ – отримання ліцензій на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення, факторинг, надання коштів у позику, фінансовий лізинг та інших;
  • реєстрація в НБУ колекторських компаній – внесення до відповідного Державного реєстру організацій, що надають послуги з врегулювання простроченої заборгованості в інтересах інших осіб (запровадження такого реєстру є новелою законодавства 2021 року);
  • переоформлення Свідоцтва після змін в напрямках діяльності фінансової установи, а також допомога в отриманні Погодження щодо придбання істотної участі у фінансовій установі;
  • консультації щодо поточних вимог та порядку подачі звітності в НБУ та інші контролюючі органи;
  • правовий супровід (в тому числі на умовах аутсорсингу) діяльності фінансової організації, взаємодія з контролюючими органами під час перевірок, оскарження рішень стосовно накладення заходів впливу/санкцій на організацію.
  • розробка повного пакету документів з питань Фінансового моніторингу,
  • складання звітності для регулятора (НБУ).
  • проведення перевірки налаштувань процесів з питань фінансового моніторингу (compliance/аудит),
  • супроводження діяльності Вашої Установи з питань ПВК/ФТ.
  • підготовка річного звіту з фінансового моніторингу (ризик-профіль Установи).

 

Документи для реєстрації та ліцензування фінустанови можуть подаватися заявником в НБУ одночасно.

 

У випадку надання установою декількох фінансових послуг ліцензія оформляється окремо на кожен вид діяльності.

Види фінансових компаній

Всі фінансові установи заведено поділяти на банківські та небанківські. Поняття «фінансова компанія» вживається стосовно саме небанківських установ. Перелік видів таких установ міститься в статті 1 закону №2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001. В статті 4 цього закону перераховуються фінансові послуги, що можуть здійснюватися такими суб’єктами.

 

Спектр послуг, що може надаватися такими компаніями не змінюється і в законопроєкті №5065 «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 15.02.2021 (стаття 4):

  1. страхування;
  2. надання коштів та банківських металів у кредит;
  3. залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню;
  4. фінансовий лізинг;
  5. факторинг;
  6. надання гарантій;
  7. торгівля валютними цінностями;
  8. фінансові платіжні послуги;
  9. фінансові послуги, що надаються в межах професійної діяльності на ринках капіталу.

 

В законодавстві визначені певні єдині стандарти до реєстрації, діяльності та процедури ліквідації фінустанов. Проте в залежності від виду фінансової компанії відрізняються:

  • вимоги до мінімального статутного капіталу;
  • ліцензійні умови;
  • статут, внутрішні документи, правила, програми та інструкції з фінмоніторингу.

 

Розглянемо приклади кількох кейсів правої підтримки фінансових установ.

 

Недержавний пенсійний фонд (НПФ)

Це досить складна у правовому оформленні структура, бо не здійснює діяльності самостійно, а уклавши відповідні договори, користується послугами адміністратора, банка-зберігача та компанії з управління активами (КУА).

 

Організаційно-правове оформлення такого суб’єкта передбачає набуття статусу юридичної особи, неприбуткової організації, включення до державного реєстру фінансових установ з видачею відповідного свідоцтва. Серед документів, які потрібно підготувати для повноцінної діяльності НПФ – статут, пенсійні схеми та зразковий пенсійний контракт. Реєстрація пенсійних схем здійснюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

 

Фонди фінансування будівництва та фонди операцій з нерухомістю (ФФБ/ ФОН)

В державне регулювання діяльності таких фінустанов нещодавно були внесені зміни – НКЦПФР затвердила своїм рішенням Положення №274 від 13.05.2021 стосовно цієї сфери діяльності. Зокрема, встановлено умови провадження управителями такої діяльності та форму типового договору про участь у ФФБ.

 

Правова підтримка створення та функціонування ФФБ/ ФОН охоплює розв’язання питань з реєстрацією юридичної особи, отриманням ліцензії для управителя, розробки правил ФФБ й таке інше. Надалі може надаватися підтримка з подання звітності до НКЦПФР.

 

Мікрофінансова організація (МФО)

 

Для надання послуг з онлайн-кредитування та так званих «швидких позик» використовується саме така організаційна форма. Проте на разі до цих учасників ринку фінансових послуг України прикута значна увага громадськості у зв’язку з накопиченням великих заборгованостей серед населення. Відповідне реагування має місце з боку контролюючих органів.

 

Для мінімізації ризиків накладення санкцій та вимушеного згортання діяльності, МФО варто заручитися підтримкою юриста з відповідним досвідом, як на етапі держ. реєстрації та отримання ліцензії, так і під час діяльності. Зокрема, такий фахівець зможе вчасно провести необхідне оновлення та актуалізацію документації компанії відповідно до змін законодавства та вимог регулятора – Нацбанку. Лише протягом 2021-го набули чинності кілька нормативно-правових актів стосовно інформаційного забезпечення фінустановами споживачів про надання послуг кредитування.