Послуги

реєстрація осередків

Реєстрація осередків політичних партій

 

Законодавчі вимоги стосовно утворення та легалізації політичної партії містяться в законі № 2365-III «Про політичні партії в Україні» 5 квітня 2001 р. з правками, що вносилися час від часу. Зокрема, у порівнянні з первинною редакцією була певною мірою ускладнена процедура формування місцевих структурних підрозділів партії – обласних, районних, організацій, первинних осередків.

 

Пройшовши складний шлях легалізації партії зі збиранням 10 тисяч підписів, підготовкою документації, проведенням установчого з’їзду, шкода буде потрапити під загрозу анулювання реєстрації через недотримання вимог стосовно місцевих осередків. Скористайтесь підтримкою наших фахівців, щоб уникнути подібних ризиків.

 

Законодавчі вимоги

 

Згідно зі статтею 10 закону № 2365-III, утворення первинних осередків чи обласних/ районних/ міських організацій регламентується статутом політ. партії. Осередки створюються шляхом проведення установчих зборів, на яких обов’язково оформлюється протокол.

 

В протоколі повинна міститися наступна інформація:

  1. День й місце заходу.
  2. Відомості щодо обрання головуючого на зібранні, секретаря.
  3. Власне рішення про створення місцевого осередку політ. партії.
  4. Дані про назву.
  5. Відомості про обрання керівника, членів керівних і ревізійних органів.
  6. Відомості про представника осередку, що буде подавати документацію для реєстрації.
  7. Реєстр учасників установчих зборів (з паспортними даними та підписами).

 

В статті 11 вказаного вище закону формулюється вимога стосовно обов’язкового утворення/ реєстрації осередків у більшості регіонів України. Це мінімум 14 структурних підрозділів.

 

Державного реєстратора слід повідомити про утворення осередку протягом 10 днів з моменту проведення установчих зборів. Варто зауважити: реєстрація подібних формувань може здійснюватись як зі статусом юридичної особи, так і без нього. Реєстраційні дії проводяться згідно із загальними регламентами, що викладені в законі №755-IV «Про державну реєстрацію…» від 15 травня 2003 року.

 

Слід також врахувати, що в управліннях юстиції на місцях може бути «своє бачення» необхідного пакету документів для реєстрації осередків. Тобто, якщо ви подали однакові пакети документів, в одному управлінні можуть зареєструвати осередок, в іншому – відмовити. З цієї причини ми не радимо відкладати реєстрацію осередків до останнього.

 

Спірні питання

 

Певним ризиком для політика є купівля готової політичної партії, яка зареєстрована більше шести місяців тому, без сформованих та зареєстрованих осередків. Адже коли спливає 6-місячний термін з дня внесення політ. партії до ЄДР, Міністерство Юстиції має перевірити наявність осередків та подати позов в адміністративний суд стосовно анулювання реєстрації партії за відсутності таких осередків згідно законодавчих вимог. Таке відбувалось неодноразово.

 

За певних обставин суд можна виграти, але ситуація досить неоднозначна. Наприклад, досвідчені юристи можуть виграти у подібному розгляді, якщо документи на момент пред’явлення позову були вже подані для реєстрації. В нашій практиці був випадок, коли адміністративний суд відмовив Мінюсту в задоволенні позову, не дивлячись на те, що наш клієнт на момент подачі позову навіть не подав документи для реєстрації осередків.

 

Проте в цілому, з порушенням 6-місячного строку на легалізацію осередків ми настійно радимо не ризикувати.