Оскарження дій прокурора в податкових спорах

Щоб Ваша господарська діяльність була успішною та спокійною, Ви повинні чітко дотримуватися простих правил - сплачувати вчасно податок та чесно формувати показники податкової звітності на підставі даних, які підтверджуються лише документами. Ці прості правила допоможуть Вам зберегти високу ділову та професійну репутацію.

Але бувають несподівані ситуації, коли чи Ваша помилка, чи дії Ваших працівників призвели до проблем, - проти Вас позивається ДПІ, а представляє її інтереси - прокурор.

Без професійної юридичної допомоги Вам буде надзвичайно складно, оскільки до суду необхідно буде подати не лише наявні у Вас документи, але й робити запити інших документів, вивчати їх в сукупності. Це під силу лише професійному адвокату, який розуміється на тонкощах таких спорів.

Чому саме прокурор представляє інтереси ДПІ в судах?

Представляти інтереси ДПІ можуть і службовці цього органу. Але коли стосується великого податкового зобов’язання, нанесеного державі суттєвого збитку, органи ДПІ звертаються до органів прокуратури для представництва їх інтересів. Це передбачено і Конституцією України.

Чи можливо оскаржити суму, яка зазначено в позовній заяві?

Як правило, до суду звертається прокурор на підставі податкового повідомлення-рішення, коли існує борг у платника податку, до нього враховується і пеня, нарахована на суму зобов’язання, це передбачено (пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Але Ви повинні знати, що сума грошового зобов’язання яка вказана у податковому повідомленні рішенні на період його оскарження вважається неузгодженою (п. 56.15 ПК України).

Ваші дії, та перелік документів, які Ви повинні надати адвокату, який буде Вас захищати:

1. До суду Вам важливо надати копії бухгалтерських і фінансових первинних документів, які будуть свідчити про Вашу господарську діяльність, а в суді такі документи надати особисто, що доведете – все на Вашу користь.

2. Ви можете в запереченні проти позову довести, що самостійно сплачуєте податковий борг, і на цій підставі податкове повідомлення-рішення або податкова вимогу може бути відкликано, в день погашення суми (п. 60.2  ПК України). Важливий момент: щоб клопотати в суді про скасування боргу за наявності цих підстав, Ви повинні надіслати ДПІ (або прокурору), які позиваються проти Вас, пояснення щодо сплати та копії сплаченого боргу, та підтвердити копіями квитанції, зробити перелік вкладення, та усі ці підтверджуючи матеріали надати в суд.

3. Якщо борг Ваш підтвердиться, можете подати клопотання про відстрочку платежу, або його реструктуризацію, надавши докази, якщо у Вас складні життєві обставини.

4. Можете оскаржити пеню, посилаючись на ч.1 ст. 250 ГК,  наголосивши, що  вона може застосовуватися до платника податку протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік. Якщо пеня нарахована ДПІ знаходяться поза межами цього строку, вона повинна бути перерахована, або скасована.

5. Якщо є інформація, яку Ви вважаєте за потрібне надати для судового розгляду справи, можете клопотати про відкриття банківської таємниці, саме з Вашого дозволу ця інформація може бути відома стороні.  Ви повинні знати, що відповідно до п. 4 ч.1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121-III, банки надають органам ДПІ на їх письмову вимогу інформацію лише щодо наявності банківських рахунків. Але розкривати банківську таємницю  клієнта ДПІ не має права.

6. Ви можете призначити експертизу, запитавши чи відповідають платіжні доручення та дані про обіг грошових коштів по рахунку і чи свідчать дані про сплату податку.